ataşehir escort
 • YARIM ALTIN
  3.223,00
  % 0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4840
  % 0,02
 • € EURO
  17,8893
  % 0,82
 • £ POUND
  20,0064
  % 1,17
 • ¥ YUAN
  2,5862
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3181
  % 0,71
 • BITCOIN/TL
  373635,449
  % 7,04
 • BIST 100
  %

Borsa analisti nasıl olunur?

Borsa analisti nasıl olunur?

Borsa analistliği gün geçtikçe adından daha sıkça bahsedilen ve dolayısıyla gittikçe daha yoğun merak uyandıran alanlardan birisidir. Bu kapsamda borsa analisti nasıl olunur sorusu da sıkça rastlanan bir konudur. Borsa analisti, genellikle bir şirketin veya firmanın yatırım yaptığı belirli hisse senetlerine odaklanarak, hisse senedi piyasasının performansı hakkında tahminlerde bulunan bir tür finansal analisttir. Mevcut piyasa eğilimleri ve geçmiş verileri kullanarak gelecek performans tahmin edecek modeller oluşturmak ve finansal varlıların beklenen getirisine dayalı olarak finansal tahminler, projeksiyonlar ve tavsiyeler hakkında teknik raporlar hazırlamak olarak borsa analistlerinin iş tanımlarını özetleyebiliriz. Kısaca özetlediğimiz bu alanın içerisinde yer alan ve ciddi bir öneme sahip olan borsa kural, mevzuat ve disiplinine uyumlu davranışlar sergilemek yer alır.

Borsa Analisti Nasıl Olunur?

Belirtilen çıktıyı vermesi için borsa analistlerinin bazı bilgi ve donanımları edinmiş olması gerekmektedir. Borsa analisti nasıl olunur sorusuna da cevap olarak öncelikle bilgi ve donanım sahibi olmak denebilir. Bunlardan birincisi finansal varlıkları okuma ve anlama becerisini edinebilecekler finans, ekonomi veya muhasebe alanları gibi bölümlerin sağladığı lisans derecesi bilgilere sahip olması gereklidir. Bu bilgiler, dört senelik üniversite eğitimlerinde edinilebileceği gibi online kurslar, kitaplar aracılığı ile de elde edilebilir. Bireylerin, borsa analisti olabilmesi için piyasa bilgilerini anlayabilmek, bilanço analizi yapabilme ve hisse senetleri teknik analiz yapabilme kabiliyetine sahip olması gerekmektedir.

Chartered Financial Analyst (CFA), Financial Industry Regulatory Authority’den (FINRA) veya BİST eğitimi bu alanda alınabilecek eğitim programlarındandır. Alınacak lisans eğitimleri, çalışabilecekler dışında bireylerin kendi kendine geliştirebilecekleri matematiksel akıl yürütme, analitik ve eleştirel düşünme becerilerine borsa analistlerini birkaç adım öteye taşıyacak yetkinlikler arasındadır.

Borsa Analistliğinde Gerekli Bireysel Yetkinlikler

Başarılı bir borsa analisti nasıl olunur diye soracak olursanız da bu alana tutku duymanızın sizi çok başarılı yapacağını bilmeniz gerekir. Başarılı borsa analistlere baktığımızda en büyük motivasyonların bu alandaki tutkularından geldiklerini görüyoruz. Bilgisayar becerileri, araştırma becerileri, kendi kendini yönetme, iletişim, organizasyon becerileri, analize, problem çözme bu alanda çalışacak kişilerde olması gereken kişisel özellikler arasında sayılabilir. Borsa analistleri genellikle belirli bir sektörde yer alan belirli şirketler odaklanır ve belirlediği alana ait finansal tabloları ve ilgili tüm bilgileri analiz etme yöntemi ile derinlemesine araştırır.

Şirketin tedarikçilerinin, müşterilerinin ve rakiplerinin işlerini de araştırarak bulduğu verilerin kontrolünü sağlar. Şirket ve sektör araştırması yaparken analiz raporlarından faydalanılarak endüstri görünümü gibi, güçlü ve zayıf yönleri gibi, ana rakipleri ve gelecekteki beklentileri gibi bilgilere hızlıca ulaşılabilir. Doğru kararı almamızı sağlayacak son adım ise tüm verileri birleştirerek bütüncül ve doğru bir analiz elde etmektir. Borsa da başarıyı bir kararlar bütünü olarak tanımlayabiliriz. Tek seferde doğru kararı vermek değil arda arda doğru kararları veriyor olmak gerekmektedir. Dolayısı ile bahsedilen analizler, takipler tek seferde değil düzenli aralıklarla yapılarak verdikleri kararın kontrolünü yaparak yeni kararlarını şekillendirirler.

Deneyim Sahibi Olmak

Başarılı bir borsa analisti nasıl olunur sorusu için şaşmaz bir cevap ise pek tabii ki deneyim sahibi olmaktır. Borsa analistleri için sebep-sonuç ilişkileri kurması, deneyimlemesin ve deneyimlerinden edindiği çıkarımlarla ilerlemesi ciddi bir artı olacaktır. Bu deneyimi kuramsal bir firmada çalışırken kazanabileceği gibi bireysel şekilde de kazanılabilir. Sanal şekilde bu deneyimi yaşama imkânı edinmeye yardımcı olacak çok sayıda portal arayış içerisinde olan bireyler için faydalı olacaktır.

Başarılı bir borsa analistliği gerçekleştirebilmek için dikkat edilmesi gereken unsurlar;

 • Fiyatların değişiminde rol oynayan birçok faktörün söz konusu olması, her yatırımı aracının farklı özelliklere sahip olması başarı sağlayabilmek için durumların gerekliliklerine göre şekillenen alım satım stratejilerine sahip olmayı gerektirmektedir. Borsa analistlerinin durumun gerekliliklerine göre uygun stratejilerini belirlemesi gerekmektedir.
 • Borsa sayılarla ilgili bir alan gibi görülse de aslında sosyal durumlardan son derece etkilenir. Borsa analistlerinin, piyasa takibinin yanı sıra siyasi, sosyal, ekonomik ve diğer dinamik değişkenlerin trendler üzerindeki etkileri öngörülmeye çalışılmalıdır.
 • Anlık değişiklikleri raporlayan, hızlı şekilde durum karşılaştırması yapabilen, alınabilecek farklı aksiyonlarının komutlarının verilmesi gibi işlemleri gerçekleştiren birçok teknolojik altyapıya sahip araçlar mevcut. Güncel araçlar yakından takip edilmeli teknolojiden son derece yüksek verimde faydalanmaya özen gösterilmelidir.
 • Ciddi kazançlar elde etmek için anlık fiyat dalgalanmalarına karşı belirlene satış fiyatını beklemeden ani satışlar yapılmaması önemli kısımdır. Borsa analistlerinin son derece soğukkanlı bir yapıya sahip olması bu noktada onlara fayda sağlayacaktır. Uzun vadeli hedefler konulmalı ve bu hedeflere ulaşana kadar geçen süre içerisinde yapılan araştırmalar aksini göstermediği sürece ani kararlar verilmemelidir.

Eğer sizler de başarılı bir borsa analisti nasıl olunur diye merak ediyor ve bu alanda bir sükse elde etmek istiyorsanız, söz konusu bu maddelere çok dikkat etmeniz gerekir.

YORUMLAR YAZ