ataşehir escort
 • YARIM ALTIN
  3.463,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6415
  % 0,00
 • € EURO
  19,5771
  % 0,12
 • £ POUND
  22,6847
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  2,6643
  % -0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2951
  % -1,27
 • BITCOIN/TL
  316377,383
  % -1,93
 • BIST 100
  %

Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ Kredisi

Devlet KOBİ olarak faaliyette bulunan esnafları çeşitli kredi imkanlarıyla desteklemektedir. Kobi kredisi nasıl alınır sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu işlem için devlet kurumlarından veya kamu bankalarından faydalanabilirsiniz. Geri ödeme ve faiz imkanları diğer kredi türlerine benzemeyip bu anlamda esnaflara büyük kolaylıklar sağlanmaktadır.

Esnafların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kredi imkanı Türkiye Halk Bankası tarafından sağlanır. Türkiye Halk Bankası aracılığıyla sunulan bu kredi türünde kobilere 200 bin TL’ye kadar uygun faizler üzerinden kredi imkanı sağlanmaktadır. Aynı zamanda gerekli şartlar sağlandığı takdirde 300 bin TL’ye kadar olan kredi tutarının faizsiz olarak alınabilmesi mümkündür.

Halk Bankası KOBİ’lere uygun pek çok avantaj sağlayarak uzun vade imkanları üzerinden kredi alımını mümkün bir hale getiriyor. 1 ile 12 aylık vadelerde senelik yüzde 6, aylık faiz oranı ise yalnızca yüzde 0,041 oranındadır. 12 ile 48 aylık vade planında senelik faiz yüzde 8 olurken, aylık faiz oranı ise yüzde 0,66 olarak uygulanır. Bu imkanlar üzerinden kredi almak isteyen kişilerin belirli şartlara uygun olması gerekir. Aranan şartlardan ilki esnafın kendi meslek odasına kayıtlı durumda olmasıdır. Devlete ödenmemiş vergi veya SGK prim borcunun olmaması gerekir. Aynı zamanda KKB kredi notu değerinin yüksek olması aranan şartlar arasındadır. Kredi notu yüksek değerde olan kişilerin KOBİ kredisi alma ihtimali artacaktır. Kredi notu düşük olan kişilerin ise bankalardan olumsuz sonuç alması olasıdır. Bu tarz dönemlerde ise kredi notunu yükseltmek adına çalışmalar yaparak yeniden KOBİ kredisi başvurusu yapılması yerinde bir karar olacaktır.

Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ kredisi almak için ilk olarak KOSGEB sistemine kaydolmak lazımdır. Bunun için siteye giriş yaparak KOBİ beyannamesini eksiksiz olarak doldurmalısınız. Bu adımdan hemen sonra “Kobi finansman destekleri” bölümü üzerinden ilgili başvuruyu yapmanız yeterli olacaktır. Şayet devlete herhangi bir vergi borcunuz varsa ve daha önceki zamanlarda ilgili programdan yararlanmadıysanız teslim etmeniz gereken evraklarla birlikte programdan yararlanabilirsiniz.

KOBİ Kredisi Kimlere Verilir?

Mikro, küçük veya orta ölçekli işletmeler KOBİ kredisi imkanından yararlanma hakkına sahiptir. Bu nedenle işletmelerin kredi notunun iyi olması, daha önceki dönemlerde bankalardan alınan hizmetlerin ödeme devamlılığı, ödeme davranışları gibi konularda iyi düzeyde olması beklenir. Öte yandan işletmenin KOBİ destek programına uygun olacak sektörlerde faaliyet göstermesi istenmektedir.

KOBİ Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kobi kredisi de esnafların sıklıkla tercihleri arasında bulunan diğer seçeneklerden biridir. Krediler işletmelerin bağlı oldukları odaların limitine bağlı olarak aylık yüzde 1.85 faizle kullandırılır. KOBİ kredisinden küçük ve orta ölçekli işletmeler yararlanabilmektedir. Ziraat Bankası kobi kredisine başvuruda bulunmak için Ziraat Bankası şubelerinden birini ziyaret etmek yeterlidir.

KOBİ Faizsiz kredi kapsamında da esnafların yüzünü güldürecek çok sayıda seçenek ortaya çıkarıldı. Bu programa uygun olan kişiler 300 bin liraya kadar krediyi faizsiz olarak alabilir. Kurumun sağlamış olduğu bu avantajdan yararlanmak için çeşitli adımların izlenmesi gerekir.

Türkiye İş Bankasından KOBİ kredisi almak isteyen kişilerin karşısına aylık olarak yüzde 0,98 faiz oranı çıkarken, Garanti Bankasında KOBİ kredisi faiz oranları ise aylık olarak yüzde 1,19 olarak belirlenmiş durumdadır. KOBİ kredisi almadan önce ihtiyacınız olan tutarı doğru bir şekilde saptamanız gerekir. Özellikle bankaların verdiği kredi hizmetlerini detaylı bir şekilde karşılaştırarak size uygun olacak seçeneği kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Bunun için belirli bir süreyi bankaların kredi seçeneklerini kıyaslama yaparak geçirmeniz yerinde olacaktır. Bu sayede kendinize uygun seçeneği daha kolay bir şekilde keşfetmiş olacaksınız.

YORUMLAR YAZ