• YARIM ALTIN
  1.482,80
  % 0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5779
  % 0,35
 • € EURO
  8,9972
  % 0,24
 • £ POUND
  10,0731
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  1,1533
  % 0,45
 • РУБ RUBLE
  0,0994
  % 0,12
 • BITCOIN
  137425,316
  % 2,25
 • BIST 100
  1.323,86
  % 0,83

Kredi Nedir? Kredi Türleri Nelerdir? Kredi Nasıl Alınır? (Genel)

Kredi Nedir? Kredi Türleri Nelerdir? Kredi Nasıl Alınır? (Genel)

Kredi Nedir?

Hepimizin hayatında ekonomik olarak zorluklar çektiği belirli dönemler olmaktadır. Ev veya araba almak isteyen ancak elinde yeterli miktarda nakit parası olmayan kişilerden tutun da okumak, evlenmek, iş kurmak ve daha birçok amaçla nakit paraya ihtiyacı olan kişiler bulunmaktadır. Bu noktada, insanların, hayatlarının her döneminde farklı amaçlar doğrultusunda finansal desteğe ihtiyacı olmaktadır. Kredi Nedir? sorusunun cevabı: İnsanların finansal ihtiyaçlarının giderilmesi adına bilhassa bankalar tarafından onlara belirli şartlar dahilinde sunulan ve geri ödemesi bulunan bir finansal destektir.

Kredilerin farklı türleri bulunmaktadır. İhtiyaç, konut, taşıt, KOBİ kredileri; en çok bilinen kredi türleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra, bankaların sunmuş olduğu farklı isme sahip kredi çeşitlerine de rastlanmaktadır. Bu yazımızda, kredinin ne olduğu, nasıl çekildiği, kredi türlerinin hangi özelliklere ve şartlara sahip olduğu gibi konular hakkında bilgi vereceğiz. Bu sayede, kredi almak isteyen ancak aklında birtakım soru işaretleri bulunan insanların bu sorularına etkili cevaplar sunmuş olacağız!

Kredi Neye Göre Verilir?

Kredi Hangi Özelliklere Sahiptir?

Kredi; müşteri çekmek isteyen bankaların sahip olduğu belki de en önemli hizmettir. Bankalar; kendilerini her geçen gün geliştirmektedirler. Bu sayede, müşterilerine en uygun kredi fırsatlarını sunmaya çalışmaktadırlar. Ticari bankacılık faaliyeti içerisinde bulunan bankalar için kredi imkanlarının fazla olması önemli bir husustur. Kredilerin yalnızca bireysel müşteriler için değerli olduğunu söyleyemeyiz. Kurumsal firmalar veya KOBİ’ler için sunulan farklı kredi çeşitleri bulunmaktadır. Bir başka deyişle, kredi imkanlarının toplumun her kesimine ulaştırıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Günümüzde, neredeyse her insanın ve şirketin kredi borcu bulunmaktadır.

Kredi; bankaların çeşitli şekillerde toplamış oldukları mevduatları ihtiyaç sahiplerine iletmesidir. Kredi; ihtiyaç sahiplerine, düzenlenmiş ödeme şekilleriyle verilen ve karşılığında belirli bir ücrete tabi tutulan bankacılık hizmeti olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, kredilerin aynı zamanda satın alma gücünü temsil ettiğini söylemek gerekir. Kredilerin nakdi veya gayri nakdi olarak verilmesi mümkündür.

Kredi; Türkçe’ye Latince’den geçmiş bir kelimedir. Latince’de “credere” olarak geçmektedir. Kelime anlamının güvenmek ve inanmak olduğu bilinmektedir. Bankaların kredi vermek istedikleri müşterilerine de güvenmek zorunda olduklarını söyleyebiliriz. Bankaların gözünde güvenilir olmayan, riskli müşterilerin kredi alması mümkün değildir.

Kredi neye göre verilir diye düşünenler için kredi notundan bahsetmek gerekir. Kredi notu; tüketicinin yapmış olduğu geçmiş ödemeler kapsamında oluşturulmaktadır. Geçmişteki kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapan bir tüketicinin kredi notu yüksek olacaktır. Kredi ve kredi kartı ödemelerini aksatan, kendisine üç aylık süre tanınmasına rağmen ödeme yapmamakta direnen kişilerin ise düşük kredi notuna sahip olacağını söylemek gerekir. Kredi notunun dışında kredi alınmasını etkileyen farklı faktörler bulunmaktadır. Tüketicinin gelir düzeyi; kredi verilmesini etkileyen unsurlar arasındadır. Sonuç olarak, bireysel bir müşteri olarak kısa veya uzun süreli bir finansman kaynağı yaratmak istiyorsanız kredi notunuza çok dikkat etmeniz gerekir.

Kredi Alırken Nelere Bakılır?

Kredi Nasıl Alınır?

İhtiyaç, konut veya taşıt kredisi olmasından bağımsız olarak kredinin herkes için bir ihtiyaç olduğunu söylemeliyiz. Bilhassa konut ve taşıt alımlarında insanların toplu para ödemesi yapması çok zor olduğu için kredi almanın önemi artmaktadır. Bu noktada, özellikle, ilk kez kredi alacak tüketicilerin aklında kredi nasıl çekilir sorusu bulunmaktadır. Gelin hep birlikte kredi çekme sürecini özetleyelim!

 1. Kredi almak isteyen tüketicilerin her şeyden önce ihtiyaçları olan kredi tutarlarını belirlemesi gerekmektedir. Bankaların sunmuş olduğu kredi türleri üç farklı başlık altında toplanmaktadır. İhtiyaç, konut ve taşıt kredisi olarak bilinen kredilerin kendi başlıkları altında da farklı çeşitleri bulunmaktadır. Sonuç olarak, tüketicinin hangi amaçtan dolayı kredi almaya ihtiyacı olduğunu belirlemesi gerekir. Ev almak isteyen bir vatandaşın konut kredisi dururken ihtiyaç kredisi alması yanlış bir tercih olacaktır.
 2. Tüketicilerin bir sonraki adımda en uygun krediyi bulması gerekmektedir. Her banka; kredileri belirli bir faiz oranıyla sunmaktadır. Faiz oranının düşük olmasına bağlı olarak tüketicinin ödeyeceği toplam tutar azalmaktadır. Buna ek olarak, geri ödenecek olan miktarı etkileyen tek faktör faiz oranı değildir. Sigorta, ekspertiz ücreti ve dosya masrafı gibi ücretler de toplam geri ödeme tutarını etkilemektedir. Tüketicilerin tüm bu kriterleri düşünerek kendilerine en uygun krediyi bulması gerekir. Bankaların internet sitelerine gidilerek kredi hesaplaması yapılabilir. Bu noktada, her bankanın internet sitesinde sunmuş olduğu faiz oranı, ekspertiz ücreti ve daha birçok bilgi bulunmaktadır.
 3. Tüketicilerin bir sonraki aşamada kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Bu noktada, geçmişte olduğu gibi, banka şubesine gitmeye gerek yoktur. Birçok banka; internet üzerinden kredi başvurusu yapılmasına imkan tanımaktadır. Ayrıca, mobil bankacılık uygulamaları yoluyla da kredi başvurusu yapılabilir. İnternet üzerinden yapılan kredi başvurusu; ön başvuru niteliği taşımaktadır. Tüketicilerin bir sonraki aşamada istenilen evraklarla beraber banka şubesine gitmesi gerekir.
 4. Tüketicinin kredi başvurusu yapmasının ardından kredi değerlendirme süreci başlamaktadır. Bu süreç; bankalar tarafından yapılmaktadır. Bankaların tüketicilerin kredi notuna, gelir durumuna, sigortalılık süresine bakması söz konusu olmaktadır. Kredi notu; tüketicilerin bankalarla olan geçmiş finansal ilişkilerini gösteren oldukça önemli bir kriterdir. Her bankanın belirlemiş olduğu bir kredi notu alt sınırı bulunmaktadır. Değerlendirmenin ardından tüketicinin kredi almaya uygun görülmesinin ardından istenilen evraklarla beraber şubeye başvuru yapması gerekli olmaktadır.
 5. Kredi başvurusu için istenilen evraklar; kredinin türüne göre farklılık göstermektedir. Ancak, nüfus cüzdanı fotokopisi, maaş bordrosu (emeklilik belgesi veya firma belgesi), ikametgah gibi belgelerin her kredi başvurusunda istendiğini söylemek gerekir.
 6. Son aşamada ise tüketicilerin kredilerini kullanmalarının önünde hiçbir engel kalmadığını söyleyebiliriz.

Kredi Türleri Nelerdir?

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

İhtiyaç kredisi: Tüketicilerin bireysel ihtiyaçları için kullanmış oldukları kredi türüdür. Düğün, eğitim, iş gibi farklı sebeplerden dolayı alınması söz konusu olmaktadır. En çok kullanılan kredi türü olduğu bilinmektedir. Kamu veya özel fark etmeksizin her banka tarafından sunulmaktadır. Bu noktada, ihtiyaç kredisi almak isteyen tüketicilerin faiz oranı en düşük olan bankadan bu krediyi alması tavsiye edilmektedir. Bu sayede, geri ödeyecekleri toplam tutar daha az olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç Kredisi En yaygın kredi türü olması nedeniyle, bireylerin en fazla ilgisini çeken ve en çok duyulmuş olan kredi türüdür. Bireysel Kredi veya Tüketici Kredisi olarak da bilinir. Bu isim sadece bankaların farklılaşmak adına kullandıkları eş değer isimlerdir. Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nasıl alınır? sorusuna en yalın şekilde cevap vereceğiz... İhtiyaç kredisi en çabuk cevap alınabilen, küçük miktarlarda harcamalar için tercih edilen bir kredidir. Bireyler genelde, acil nakit ihtiyaçları

İlgili İçerik

Konut Kredisi: Ev sahibi olmak isteyen ancak elinde ev almak için yeterli miktarda nakit parası olmayan tüketiciler tarafından kullanılan bir kredi türüdür. Ancak, konut kredisinin birtakım şartları bulunmaktadır. Satın alınacak olan ev; teminat altına alınmaktadır. Bunun yanı sıra, satın alınacak olan evin kat mülkiyet tapusu olmalıdır. Akrabasından konut satın almak isteyenlere bu kredi verilmez. Ayrıca, satın alınacak evin ekspertiz değerinin en çok %75’i için kullanılmaktadır. Bir başka deyişle, %25’lik kısmın tüketici tarafından ödenmesi şart koşulmaktadır.

 

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Ev almak isteyen insanların belirli miktarda birikimlerinin olması gerekir. Ancak, günümüz yaşam koşullarında ev almak için gerekli tutarın biriktirilmesinin pek kolay olmadığı aşikardır. Bu noktada, kamu veya özel fark etmeksizin neredeyse her banka tarafından sunulan konut kredisine başvurmak şart olmaktadır. Bu sayede, ev almak isteyen vatandaşlara hatrı sayılır bir finansal destek sağlanmaktadır. Bu yazıda, konut kredisi nedir, konut kredisi nasıl alınır, konut kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir

İlgili İçerik

Taşıt Kredisi: Sıfır veya ikinci el araçlar için kullanılmaktadır. Faiz oranlarının daha düşük olduğu, tüketicilere uygun imkanlar sunan bir kredi türüdür. Satın alınmak istenilen aracın değerinin en çok %70’i için verilmesi söz konusudur.

 

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt Kredisi Tıpkı ev almak isteyenler gibi araç sahibi olmak isteyenlere de bankalar tarafından finansal destek sağlanmaktadır. Taşıt kredisi; otomobil ve ticari araç sahibi olmak isteyen tüketicilere bankalar tarafından sunulan bir kredi türüdür. Bu kredinin hem sıfır hem de ikinci el araçlar için verilmesi mümkündür. Taşıt kredisi; belirli şartların sağlanması halinde verilmektedir. Bu yazıda, taşıt kredisi nedir, taşıt kredisi nasıl alınır, taşıt kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir gibi sorulara

İlgili İçerik

KOBİ Kredisi: İşlerini geliştirmek isteyen esnafların bankalardan almış oldukları bir kredi türüdür. Bu krediden faydalanmak isteyenlerin KOBİ statüsünde olması gerekir. Ödeme koşulları oldukça uygundur.

 

Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ Kredisi Devlet KOBİ olarak faaliyette bulunan esnafları çeşitli kredi imkanlarıyla desteklemektedir. Kobi kredisi nasıl alınır sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu işlem için devlet kurumlarından veya kamu bankalarından faydalanabilirsiniz. Geri ödeme ve faiz imkanları diğer kredi türlerine benzemeyip bu anlamda esnaflara büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Esnafların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kredi imkanı Türkiye Halk Bankası tarafından sağlanır. Türkiye Halk Bankası aracılığıyla sunulan bu kredi türünde kobilere 200 bin TL’ye kadar uygun faizler üzerinden kredi

İlgili İçerik

Sonuç olarak, her türlü ihtiyaca uygun kredi türlerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda genel hatlarıyla Kredi Nedir? sorusunun cevaplamış olduk. Diğer alt başlıkları da en kısa sürede, .Finans felsefesiyle siz değerli kullanıcılarımız aktardıkça bu yazımızı da güncelleyeceğiz. Aklınıza takılan sorularınızı iletişim sayfamız aracılığıyla bize iletebilir, destek [at] dotfinans.com adresine mail atabilirsiniz…

Çanakkale escort Trabzon escort Çorum escort Erzurum escort Zonguldak escort İzmir masaj salonu İstanbul masaj salonu