ataşehir escort
 • YARIM ALTIN
  3.489,00
  % 1,52
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6343
  % 0,00
 • € EURO
  19,5980
  % 0,98
 • £ POUND
  22,8537
  % 1,66
 • ¥ YUAN
  2,6456
  % 0,68
 • РУБ RUBLE
  0,3030
  % -0,80
 • BITCOIN/TL
  316200,616
  % 0,90
 • BIST 100
  %

Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Kullanılır?

Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Kullanılır?

Kripto Para

Teknolojinin gelişmesinin her sektörde ve konuda olduğu gibi ödeme sistemlerinde de etkisini gösterdiğini söylemek gerekir. Bir başka deyişle, uzun yıllardan beri kullanılan ve artık klasik hale gelen geleneksel ödeme yöntemlerinin yerini yeni nesil ödeme yöntemleri almıştır. Bunun yanı sıra, insanların klasik yatırım araçlarından sıkılması söz konusudur. Daha cazip ve avantajlı seçenekler sunan yatırım yöntemleri; tüm insanlar tarafından araştırılmaktadır. Bu noktada, birçok insanın aklında kripto para nedir sorusu bulunmaktadır. Bu yazıda, kripto para nedir başta olmak üzere Blockchain nedir, kripto para nasıl kullanılır, kripto para nasıl işler, kripto paranın gelecekteki yeri ne olacak gibi sorulara cevaplar bulabilirsiniz!

Kripto Para Nedir?

Dijital ve şifrelenmiş para birimi olarak bilinen kripto para; takas işlemlerinde kullanılmaktadır. Kripto paranın yakın gelecekte geleneksel para birimlerinin yerini alarak tüm dünyanın para birimi olacağına dair bir inanış bulunmaktadır. Ancak, bu noktada, kripto para birimiyle alakalı, hala daha birçok bilinmeyen noktanın olduğunu söylemek gerekir. Bir başka deyişle, kripto paranın halka inmesi ve popülerliğini arttırması gerekli olacaktır.

Takas işlemlerini doğrulamak ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek adına kriptografi kullanılmaktadır. Kripto paraların herhangi bir fiziksel karşılığı yoktur. Günümüzde, devlet adamlarından büyük şirketlere kadar birçok kesim tarafından kullanılmaktadır. Pratik olması, güvenlik sorunlarının düşük olması gibi sebeplerden dolayı tercih edildiğini ifade etmek gerekir.

Kripto paraların kredi kartları veya sanal kartlarla aktarılan paralara benzediğini söyleyebiliriz. Bu işlemler sonucunda yalnızca sistem verilerinde değişiklik meydana gelmektedir. Kripto paraların da benzer çalışma mantığı bulunmaktadır. Bu noktada, kripto paraların farklı özelliklerinin olduğunu söylemeliyiz. Kripto paralar; herhangi bir merkez tarafından yönetilmeyen, hükumetin veya otoritenin kontrolünde olmayan (bir başka deyişle merkezileştirilmemiş) sisteme sahiptir. Bu sistem sayesinde kripto paraların çok daha güvenilir olduğu söylenmektedir.

Kripto paralar; hiçbir merkez bankasına bağlı olmadığı için ülkelerin ekonomik durumundan asla etkilenmez. Bunun yanı sıra, kullanıcıların hesabının dondurulması ve hesaplarına el konması söz konusu değildir. Kripto paralar hakkında merak edilen birçok husus bulunmaktadır. Örneğin, kripto para üzerinden kazanç elde eden insanların bu kazançlarına herhangi bir verginin konmasının mümkün olup olmadığı merak edilmektedir. Kripto para hesabına düzenli olarak para girişi yapılan bir kullanıcının bu durumu tespit edildiği takdirde kazancı üzerinden vergilendirme yapılması söz konusu olabilir. Maliye Bakanlığı’nın bu kazancı sorgulama ihtimali bulunmaktadır. Bu noktada, kripto para hesabı bulunan kişilerin kripto para takas işleminden veya madencilikten söz konusu kazancı elde ettiklerini bildirmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, istenildiği takdirde, hesap dökümlerinin ortaya dökülmesi de söz konusu olabilir.

Blockchain Nedir?

Blockchain; blok zinciri anlamına gelmektedir. Bitcoin’in piyasaya sürülmesinin ardından Bitcoin’in arkasında bulunan bu teknoloji; dijital kimlik başta olmak üzere telif koruması ve daha birçok konuda kullanılmaya başlandı.

Kripto para sektöründe bir blok; yeni işlemlerin bir kaydı olmaktadır. Her bir bloğun tamamlanmasının ardından bir zincir zinciri meydana getirilerek zincire eklenmektedir. Bu noktada, Blockchain’in blok zincir anlamına geldiğini söylemek gerekir.

Blockchain; şifrelenmiş işlem takibi sağlayan, dağıtık veri kayıt sistemi olarak bilinmektedir. Ancak, Blockchain’in veritabanı olarak düşünülmesi söz konusu değildir. Çünkü, bir kere kaydı yapılan bir verinin değiştirilmesi veya silinmesi mümkün olamaz. Blockchain; verilerin biriktirmiş olduğu blokları tıpkı bir zincir gibi birbirlerine şifreleme algoritmalarıyla bağlayarak saklamaktadır. Oluşturulan zincir ise birçok kişiyle dağıtık olarak paylaşılmaktadır. Bu noktada, Blockchain’in çalışma mantığının bakkalların tutmuş olduğu veresiye defterlerine benzediğini söylemek gerekir.

Blockchain Tarihi

Blockchain hakkında en çok merak edilenlerden birisi bu sistemin kim tarafından ve nasıl ortaya çıkarıldığı olmaktadır. Blockchain; 2008-2009 yıllarında Bitcoin ile aynı zamanda Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanmıştır. Ancak, Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hala sırrını korumaktadır. Herhangi bir kişi mi yoksa grup mu olduğu bilinmemektedir. Buna ek olarak, Satoshi Nakamoto’nun takma ad mı olduğu ise yine sırrını koruyan sorular arasında bulunmaktadır. Satoshi Nakamoto; Blockchain teknolojisinin tam olarak çalıştığından emin olduktan sonra bu sistemi insanlara devrettiğini ve farklı teknolojiler üzerinde çalışmak istediğini söylediği bir mailden sonra ortalıktan kaybolmuştur.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Tarihi

Blockchain nasıl çalışır sorusunu Bitcoin üzerinden anlatabiliriz. Ancak, öncelikli olarak, Bitcoin hakkında bilgi vermeliyiz. Bitcoin; piyasaya çıkan ilk kripto para birimidir. Arkasında Blockchain teknolojisi bulunmaktadır. Merkezi bir sistem tarafından kontrol edilmesi mümkün değildir. Buna ek olarak, Bitcoin üzerinde yapılan tüm işlemler, Blockchain kontrolü altındadır. Aynı zamanda, halka açık olarak gerçekleşmektedir. Bitcoin ile işlem yapmak isteyenlerin istedikleri takdirde Bitcoin’in Blockchain veritabanını indirmesi söz konusudur. Yapılan tüm işlemler; kullanıcılar tarafından görüntülenebilir. Buna ek olarak, Bitcoin miktarının 21 milyon ile sınırlı olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 16 milyonu üretilen bu para biriminin sınırlı olmasından dolayı fiyatının zaman içerisinde ciddi değişimler göstermesi söz konusu olmaktadır.

Bitcoin’e sahip olmak isteyenlerin her şeyden önce bir cüzdan uygulamasına ihtiyaçları bulunmaktadır. Söz konusu cüzdan uygulaması sayesinde her kullanıcının hem açık hem de gizli adresi oluşmaktadır. Açık adres; bir başka deyişle kullanıcı adıdır. Açık adrese Bitcoin gönderilmesi söz konusu olmaktadır. Kapalı adres ise başka birisine Bitcoin gönderilmek istendiği zaman kullanılmaktadır. Bitcoin gönderme işlemlerinde imza işleminin gerçekleşmesi için dijital imza adında kriptografik yöntem kullanılır. Bu süreçte, cüzdan uygulamasıyla transaction yaratılmaktadır. İkinci aşamada ise bu transaction’ın onaylanması söz konusu olmaktadır. Otomatik olarak yapılan bu işlemin ardından bloğun zincire eklenmesi kısmına geçilmektedir.

Bitcoin; Blokchain’in küçük bir ürünü olarak bilinmektedir. Blockchain; geçmişte bir ödeme aracı olarak tasarlanmıştır. Ancak, yıllar içerisinde akıllı kontratlar sayesinde farklı alanlarda kullanılması söz konusu olmuştur. Sonuç olarak, Blockchain teknolojisinin artık hayatın her alanında olduğunu söylemek gerekir. Kullanım alanı genişleyen Blokchain sayesinde insanların hayatı kolaylaşmaktadır.

Kripto Para Nasıl Kullanılır?

Kripto Para Kullanımı

Kripto paralar; başta Bitcoin olmak üzere ciddiye alınması gereken değerlere çoktan ulaşmışlardır. Ancak, yakın bir gelecekte kağıt paraların almaları ise zor gözükmektedir. Kripto paraları bir ödeme aracı olarak kabul eden ve kripto para kullanılarak yapılan ödemeleri kabul eden işyerlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmirKripto  gibi büyük şehirlerde kripto para kullanılarak alışveriş yapılmasına imkan tanıyan birçok işyeri bulunmaktadır. Danışmanlık şirketleri, inşaat şirketleri, eczaneler, avukatlık büroları ve reklam ajansları gibi işletmelerin kripto para kullanımına izin verdiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra, her geçen gün daha da popüler hale gelen e-ticaret sitelerinde alışveriş yapmak isteyenlerin de kripto para kullanımı söz konusu olmaktadır.

Kripto para kullanılarak e-ticaret sitelerinden oyun veya müzik satın almak mümkündür. Bunun yanı sıra, kripto paraların kullanım alanlarının bilhassa yurt dışında daha çok olduğunu söylemek mümkündür. Yurt dışında oteller, restoranlar, barlar ve daha birçok yerde kripto para kullanılarak ödeme yapılabilmektedir.

Kripto Para Nasıl İşler?

Kripto para sahibi olmanın iki yolu bulunmaktadır. İlk yöntemde, herhangi bir platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığında kripto para birimi almak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra, kripto para kazanılması mümkün olan kriptografik şifreleri çözerek madencilik sonucu ödül olarak kripto para kazanmak söz konusu olabilir. Ancak, satın alınmak istenilen kripto para değerinin madencilik için istediği şartlar farklılık göstermektedir.

Kripto para alım satım işlemleri; birtakım platformlar üzerinden yapılmaktadır. Kripto paraların fiyatı ise arz talep dengesine göre oluşturulmaktadır. Kripto para değerlerinin küçük parçalara bölünmesinden dolayı istenilen tutarda alınması mümkün olmaktadır. Kripto para alım satımı yapmak için kullanıcıların sanal bir cüzdana sahip olması şarttır. Sanal cüzdan oluşturulmasının ardından cüzdanların adresleri sayesinde kripto para takası yapmak mümkün olabilir. Ayrıca, alışveriş yapma imkanı da bulunmaktadır. Kripto para transfer işlemi oldukça güvenlidir. Asimetrik şifrelemeyle imzalanarak gönderilmektedir. Buna ek olarak, yapılan işlemlerin her biri, Blokchain ağında duyurulmaktadır. Aynı zamanda, Blockchain zincirine dahil olmaktadır. Bu işlem sayesinde kripto para değerinin birden çok kez harcanmasının önüne geçilmektedir.

Kripto paraların nakit olarak kullanılması da mümkündür. Bunun için, borsalar üzerinden satış işlemi yapılmalıdır. Kripto paraların borsa üzerinden satılmasının ardından karşılık olarak gerçek para alınmaktadır. Bu para tutarının EFT veya havale yoluyla gönderilmesi söz konusudur. Sonuç olarak, kripto para ticaretinin yeni yatırım yöntemleri arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Geleneksel yatırım yöntemlerinden sıkılan ve daha çok kazanmak için risk almak isteyen tüketicilerin tercihi kripto para ticareti olmaktadır. Kripto para ticaretinin güvenilir olması ise kullanıcıları cezbeden bir gelişmedir.

Kripto Paraların Geleceği Nasıl Olacak?

Gelecekte Kripto Paranın Yeri

Kripto paraların geleceğinin ne olacağı hakkında net bir yargıya varmak mümkün değildir. Çünkü, bu sektörde, dengeler her an değişmektedir. 2017 yılında Bitcoin’in yapmış olduğu çıkışın devamı ilerleyen yıllarda gelmemiştir. Bitcoin fiyatlarındaki yüksek değer artışlarından dolayı Bitcoin’e duyulan ilginin bir hayli arttığı yıllardan sonra Bitcoin; duraklama ve gerileme dönemlerine de girmiştir.

Kripto paraların geleceği hakkında ortaya atılan birçok iddia bulunmaktadır. Ancak, bu iddiaların önemli bir kısmının geçerliliğini şimdiden kaybettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca, kripto paraların geleceğe hükmetmesi söz konusu olursa, dünyadaki parasal sistemlerinin kökünden değişeceğini eklemek gerekir. Finansal sistemde bankacılık sektöründe Blockchain teknolojisinin kullanım alanlarının her geçen gün genişlediği bilinmektedir. Buna ek olarak, 2017 yılından günümüze kadar olan süreçte, Danimarka, Estonya ve İsveç gibi Kuzey ülkelerinde kripto para kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Kripto paraların geleceğinin ne olacağı hakkında görüş bildirenler arasında Bill Gates de bulunmaktadır. Bill Gates; kripto paraları, ilk ortaya çıktıkları günden bugüne kadar hep desteklemiştir. Hatta, kripto paralar sayesinde artık fakirlerin de dünya ekonomisinde söz sahibi olacağını dile getirmiştir. Paranın dijitalleşmesi sürecinden bahseden Bill Gates; bu durumun finansal faaliyetleri olumlu etkileyen bir gelişme olacağını söylemiştir.

Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden birisi olan John McAfee ise Bill Gates ile çok farklı görüşlere sahip! Bitcoin’in kripto paraların geleceği olmadığını iddia eden McAfee; Bitcoin’den daha gelişmiş para birimleri olduğunu iddia etmektedir. Ancak, kripto paraların geleceğinde gizlilik paraları, merkezi olmayan borsalar, akıllı Blockchain sözleşmeleri olduğundan bahsetmektedir. Ancak, McAfee’nin görüşlerinin pek doğru olmadığını söylemek gerekir. Bitcoin’e rakip olması için çıkartılan diğer kripto paraların değerinin Bitcoin ile yarışması pek mümkün gözükmüyor! Bir başka deyişle, Bitcoin, yakın bir gelecekte de kripto paraların lideri olacağa benziyor. Hatta, bu yargının tartışmasız bir gerçeklik olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak, Coronavirüs salgınından bahsetmeliyiz. Bu salgın tam anlamıyla bittiği zaman, dünyada çok şey değişecek gibi duruyor. Bilhassa finansal açıdan yapılacak olan değişikliklerde kripto paralar da önemli  bir rol alabilir!

Kripto Para Nedir? sorusunun detaylıca anlatımını siz değerli takipçilerimize yapmaya çalıştık. Paylaşımlar yaptıkça konularımızı güncelleyeceğiz. O yüzden lütfen üye olup, ilgili olduğunuz konuları favorilerinize eklemeyi unutmayın…

YORUMLAR YAZ