ataşehir escort
 • YARIM ALTIN
  3.466,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6447
  % 0,03
 • € EURO
  19,5416
  % 0,13
 • £ POUND
  22,6287
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  2,6717
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,2957
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  313380,143
  % -1,04
 • BIST 100
  %

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt Kredisi

Tıpkı ev almak isteyenler gibi araç sahibi olmak isteyenlere de bankalar tarafından finansal destek sağlanmaktadır. Taşıt kredisi; otomobil ve ticari araç sahibi olmak isteyen tüketicilere bankalar tarafından sunulan bir kredi türüdür. Bu kredinin hem sıfır hem de ikinci el araçlar için verilmesi mümkündür. Taşıt kredisi; belirli şartların sağlanması halinde verilmektedir. Bu yazıda, taşıt kredisi nedir, taşıt kredisi nasıl alınır, taşıt kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi almak için bilhassa ikinci el araçlarda birtakım hususlara dikkat edilmektedir. Bu hususların başında aracın yaşı gelmektedir. İkinci el araç satın almak için taşıt kredisi çekmeyi düşünenlerin söz konusu aracın yaşının en fazla beş olmasına dikkat etmesi şarttır. Bunun yanı sıra, taşıt kredisi çekmek için de belirli şartlar sağlanmak zorundadır.

Taşıt kredisi için başvuru yapan tüketicilerin yüksek bir kredi notuna sahip olması şarttır. Her bankanın taşıt kredisi için belirlemiş olduğu faiz oranı bulunmaktadır. Bu noktada, taşıt kredisi almak isteyen tüketicilerin bankalar arası kıyaslamalar yapması ve kendileri için en uygun imkanları sunan bankayı tercih etmesi gerekmektedir. Bir sonraki aşamada, tüketicinin hangi aracı almak istediğine karar vermesi gerekir.

Sıfır bir araç için taşıt kredisi kullanmayı düşünenlerin aracın tamamı için taşıt kredisi kullanılmadığını bilmeleri gerekir. Taşıt kredisi; aracın satış bedelinin %70’i veya %90’ı tutarında verilmektedir. Bu noktada, tüketicilerin aracın değerinin %10 ile %30 arasında değişen kısmını kendilerinin ödemesi gerekmektedir. İkinci el araç satın alınacağı hallerde ise aynı uygulama; aracın yaşına göre yapılmaktadır. Bu noktada, kasko bedelinin %60 veya %80’ine kredi verilmektedir. Tüketicinin geri kalan tutarı kendisinin ödemesi gerekli olmaktadır.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredisi kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Her şeyden önce, vade sürelerinin diğer kredi türlerinde olduğu gibi uzun olmadığını hatırlatmak gerekir. Taşıt kredilerinde en çok 60 ay vade söz konusudur. Bunun yanı sıra, sıfır araç satın alınırken kefil istenmesi söz konusu değildir. Taşıt kredisinde araç rehin altına alınmaktadır. Söz konusu sürecin konut kredisiyle benzer olduğunu söylemek gerekir.

İkinci el araçlar için taşıt kredisi almak isteyenlerin ise kredi tutarının müşteriye göre değişiklik gösterdiğini bilmesi gerekir. İkinci el araç için verilen taşıt kredilerinde bazen kefil istenmesi söz konusu olmaktadır. Bu noktada, aracın rehin altına alınacağını ifade etmek gerekir. Sonuç olarak, taşıt kredisi almak isteyenlerin her şeyden önce kredi skorlarına, bankalar ile aralarındaki geçmiş işlemlere ve gelirlerine çok dikkat etmesi gerekir. Ayrıca, müşterisi olunan bankadan taşıt kredisi kullanmak; daha uygun şartlar için doğru bir tercih olacaktır.

Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredisi alacak kişinin en az 18 yaşında olması gerekir. Bunun yanı sıra, SGK kaydının en az altı aylık ve aktif durumda olması şarttır. Satın alınmak istenilen aracın üzerinde herhangi kurum veya kişinin ipotek kaydının olmaması istenmektedir.

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişinin kredi notunun yüksek olması çok ciddi bir husustur. Daha önce bankaların kara listesine girmiş ve hakkında icra takibi başlatılmış bir tüketicinin bu krediden faydalanması çok zordur. Ayrıca, taşıt kredisi almak isteyen kişinin gelirinin aylık taksit ödemelerini karşılayacak seviyede olması gereklidir. Araç kredisi için gerekli belgeler arasında nüfus cüzdanı, ikametgah, maaş bordrosu, araç ruhsatı ve varsa ek gelir belgesi yer almaktadır.

YORUMLAR YAZ